“Gıda, Metabolizma & Sağlık: Biyoaktif Bileşenler ve Doğal Katkılar Kongresi”
Kongremiz 28 Kasım 2016 Pazartesi günü İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenmiştir.

Kongre davetimize icabet eden Onur Kurulu üyelerimize, Bilim Kurulu üyelerimize, kongrenin düzenlenmesinde katkısı olan iştirakçilerimize ve tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

DOKAM Hakkında »

Kongre, İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü yürütücülüğünde, İTÜNOVA Teknoloji A.Ş., Gıda Katkı ve Yardımcı Madde Sanayicileri Derneği (GIDAKAT), Polen Un ve Gıda Katkı Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul İhracatçı Birlikleri ve Aroma Bursa Meyve Suları ve Gıda Sanayi A.Ş. ve TÜGİS’in iştirakçi olduğu İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programıyla desteklenen “Yerel Kaynaklar ve Atıklardan Gıda Katkı/Yardımcı Maddeleri Araştırma Uygulama Merkezi” projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.

Bir çok üniversiteden katılımın gerçekleştiği “Gıda, Metabolizma & Sağlık: Biyoaktif Bileşenler ve Doğal Katkılar Kongresi”nde Bilim Kurulu tarafından seçilmiş konu başlıkları için yapılan başvurular özenle değerlendirilmiş ve uygun görülen bildiriler kongre kitapçığında yayınlanmıştır.

Kongremizdeki sözlü ve poster bildirilerin tümünü içeren bildiri kitabının dijital versiyonu ücretsiz olarak tüm ilgililerin erişimine açılmıştır.

Gıda, Metabolizma & Sağlık: Biyoaktif Bileşenler ve Doğal Katkılar Kongresi 2016

Gıda, Metabolizma & Sağlık: Biyoaktif Bileşenler ve Doğal Katkılar Kongresi 2016

2018 YILI KONGREMİZ

Gıda, Metabolizma & Sağlık: Biyoaktif Bileşenler Kongresi’nin ikincisinin 2018 yılı Mayıs-Haziran tarihlerinde yapılması planlanmaktadır.

Gıda, Metabolizma & Sağlık: Biyoaktif Bileşenler ve Doğal Katkılar Kongresi 2018

Gıda, Metabolizma & Sağlık: Biyoaktif Bileşenler ve Doğal Katkılar Kongresi 2018

PROJE DESTEKÇİLERİ

PROJE İŞTİRAKÇİLERİ

itu_nova_logo aroma_logo iib_logo polenfood_logo

gidakat_logo tugis